Relacje, teksty »

Poświęcenie obrazu Serca Pana Jezusa w Paray-le-Monial 26.01.2013r.

W dniach 25-27.01.2013 delegacja parafialna na czele z proboszczem, ks. kan. Andrzejem Niwczykiem udała się do Paray-le-Monial we Francji w celu poświęcenia namalowanego przez panią Marię Samborską obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, który w ramach przygotowań do konsekracji kościoła w Suchym Lesie będzie nawiedzał rodziny parafii.

Pragnieniem naszym było poświęcenie obrazu w miejscu objawień Serca Jezusowego (1673-1675) św. Małgorzacie Marii Alacoque, w kaplicy sióstr wizytek w Paray-le-Monial, w światowym centrum kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Poświęcenia obrazu dokonał ks. proboszcz po Mszy św. odprawionej w sobotę 26.01.2013 r. o godzinie 11:00 w kaplicy objawień na ołtarzu, w którym spoczywają doczesne szczątki św. Małgorzaty Marii.

Podczas Mszy św. zawierzyliśmy Sercu Jezusowemu przygotowania do konsekracji naszego kościoła, a także wszystkie rodziny naszej parafii. Na ołtarzu ofiarnym zostały złożone liczne intencje parafian, które omadlaliśmy przed Najświętszym Sakramentem podczas pobytu w sanktuarium.

Z niezwykłą serdecznością przyjęły nas siostry sercanki, z polskiego zgromadzenia, założonego przez św. bp Józefa Pelczara www.sercanki.org.pl, które ksiądz proboszcz zaprosił na uroczystość konsekracji naszego kościoła.

Paray-le-Monial jest urokliwym miasteczkiem w południowej Burgundii, 140 km na północ od Lyonu. Liczy około 10 tys. mieszkańców. Nad jego historycznym centrum góruje XI-wieczna, monumentalna bryła bazyliki romańskiej, u stóp której w XVII w. został założony klasztor wizytek. Opodal mieścił się dom ojców Jezuitów, którzy sprawowali opiekę duchową u sióstr. Dlatego obok św. Małgorzaty Marii, drugą osobą, która poświęciła się Sercu Jezusowemu był jej kierownik duchowy św. Klaudiusz de la Colombiere. Kościół św. Klaudiusza, z jego grobowcem mieści się ok. 400 m od kaplicy objawień. Także w pobliżu bazyliki Serca Jezusowego jest zlokalizowane Centrum  Wspólnoty Emanuel założonej przez świeckiego, sł. bożego Piotra Goursata (emanuel.info.pl; ), która za swoją siedzibę obrała światowe centrum kultu Serca Jezusowego. Każdego roku, w sierpniu, w parku przy bazylice odbywa się zlot rodzin, który zgromadził ostatnio 3 tys. ludzi. W pobliżu Paray-le-Monial mieszczą się słynne opactwo benedyktyńskie Cluny, Taize, Ars.

Informacje o Paray-le-Monial:

www.sanctuaires-paray.com

miasto Serca Jezusa

W drodze powrotnej, w niedzielny poranek uczestniczyliśmy we Mszy św. w Ars. Nawiedziliśmy skromne mieszkanie i grobowiec św. Proboszcza Jana Marii Vianey.