Relacje, teksty »

ZAKOŃCZYŁO SIĘ ZEBRANIE PLENARNE

RADY KONFERENCJI EPISKOPATÓW EUROPY

Komunikat Końcowy po obradach CCEE w Poznaniu

Europa bowiem, po tym, jak była tragiczną sceną dwóch wojen światowych, musi rozwijać ducha wzajemnego zrozumienia i współpracy,

oddychając swymi dwoma chrześcijańskimi płucami – wschodnim i zachodnim – dobrym powietrzem solidarności.

Czytaj: Komunikat Końcowy po obradach CCEE w Poznaniu

Homilia Arcybiskupa Poznańskiego na zakończenie CCEE

Krzyż to ostateczne odwrócenie zła; to najwymowniejszy symbol nadziei, jaki kiedykolwiek widział świat. Krzyż przemawia do wszystkich, którzy cierpią – do uciśnionych, chorych, biednych, zepchniętych na margines i ofiar przemocy – dając im nadzieję, że Bóg może przemienić ich cierpienie w radość, ich izolację we wspólnotę, ich śmierć w życie. Krzyż ofiaruje nieograniczoną nadzieję naszemu biednemu światu.

Czytaj: Homilia Arcybiskupa Poznańskiego na zakończenie CCEE

Przemówienie Prezydenta RP do Biskupów Europy

My, Polacy, jesteśmy dumni z przynależności do świata chrześcijańskiego. Jesteśmy dumni z tego, że od dziesięciu i pół wieku współtworzymy cywilizację zachodnią, opartą na wspólnych, uniwersalnych wartościach…

Czytaj: Przemówienie Prezydenta RP

Zobacz zdjęcia: fotoalbum/konferencja_przewodniczacych_episkopatow_europy

Arcybiskup Stanisław Gądecki: „Pragnę zaprosić wszystkich do uczestnictwa w tym ważnym, historycznym momencie. Zapraszam z całego serca do uczestnictwa w liturgicznych celebracjach.”

Gospodarzem tegorocznego spotkania będzie abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

• "Mszę św. inaugurującą obrady odprawimy w bazylice kolegiackiej ‒ w poznańskiej farze (ul. Gołębia 1) w czwartek, dnia 13 września o godz. 18.30. Na liturgię zapraszam w szczególności wszystkich wolontariuszy, wśród nich lekarzy, pielęgniarki, osoby pomagające w hospicjach i ogrzewalniach, osoby zaangażowane w działalność parafialnych i szkolnych kół Caritas, wolontariat misyjny;
  • wszystkie osoby życia konsekrowanego zgromadzą się na uroczystych nieszporach w katedrze na Ostrowie Tumskim w piątek, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – dnia 14 września – o godz. 17.45;
  • Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, katecheci i katechiści spotkają się w katedrze w sobotę – dnia 15 września – o godz. 19.00;
  • natomiast wszystkich Drogich Diecezjan i Gości zapraszam do katedry poznańskiej na Mszę św. kończącą obrady Rady Konferencji Episkopatów Europy – w niedzielę, dnia 16 września, o godz. 10.00. Będzie to okazja do uzyskania jubileuszowego odpustu i świątecznego spotkania w duchu solidarności chrześcijańskiej Europy" - czytamy w zaproszeniu Metropolity Poznańskiego.