Relacje, teksty »

2018 ROK ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

ROK 2018 ROKIEM ŚW. STANISŁAWA KOSTKI i 450. rocznicą jego śmierci

25 grudnia 2017 r. zakończył się w Kościele w Polsce Rok św. Brata Alberta. Decyzją polskich biskupów rok 2018 będzie przeżywany pod szczególnym patronatem św. Stanisława Kostki (1550-68), patrona młodzieży, studentów, a także jezuickich nowicjuszy.

Wybór akurat tego świętego nie jest dziełem przypadku, 15 sierpnia 2018 r., w Uroczystość Wniebowzięcia NMP przypadnie bowiem 450. rocznica śmierci młodego jezuity, który przeżył zaledwie 18 lat. Dlatego też należy przypomnieć dzieło tego nadzwyczajnego młodego człowieka, pełnego ideałów, których nie porzucał z dnia na dzień, ale konsekwentnie je realizował, jak powiedział KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i metropolita poznański.

Ks. Jacek Molka

Stasiu powtarzał, że trzeba więcej podobać się Bogu, niż bratu. Wychowany w kulturze renesansu, za swoją życiową dewizę obrał wyznanie: Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć Ad maiora natus sum. Nie było w tych słowach pychy ani pogardy dla tego, co małe, ale świadomość godności człowieka i tęsknota za tym, co święte i doskonałe.

czytaj: episkopat.pl/list-episkopatu-polski-na-rok-swietego-stanislawa-kostki

życiorys: www.duszpasterski.pl/1036,l1.html

www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-18a.php3

***

Wszechmogący Boże, który przedziwnym zrządzeniem wybrałeś Świętego Stanisława Kostkę i uzdolniłeś go do wierności Tobie, wejrzyj na naszą słabość i niestałość. Spraw łaskawie, abyśmy dzięki wstawiennictwu i opiece Świętego Stanisława do końca naszego życia w wierności Tobie wytrwali. Amen.