Relacje, teksty »

Adoracja Najświętszego Sakramentu - historia

Oddawanie czci Bogu, który - zgodnie z doktryną - obecny jest w Najświętszym Sakramencie wystawionym w monstrancji, odkrytej puszce z Najświętszym Sakramentem lub też w Tbernakulum. Adoracja w sensie religijnym nie przysługuje świętym, relikwiom, przedmiotom. W języku polskim mówi się wprawdzie o "adoracji" krzyża, co ma miejsce w Wielki Piątek. Wierni podchodzą i całują wtedy krzyż, oddając w ten sposób cześć krzyżowi, na którym umarł Jezus Chrystus. Nie jest to jednak taka sama cześć jak ta, którą oddaje się Najświętszemu Sakramentowi. (Według prawa kanonicznego wobec Najświętszego Sakramentu należy uklęknąć, gdy wobec krzyża wystarczy skłon głowy).
W naszym sucholeskim Kościele od 2014 roku w czwartek po Mszy Świętej między godziną, 18.30 – 20.00, co tydzień praktykowana jest Adoracja Najświętszego Sakramentu. W trakcie Adoracji można skorzystać z sakramentu spowiedzi. Każdy na swój sposób przeżywa czas spotkania z Panem.
Ja czas poświęcony na adorację dzielę na dwa etapy, pierwszy to modlitwa powszechna i różaniec, następnie adoruję Jezusa, wyłączam umysł, jestem bierny, zupełnie poddany Jemu. Nie czynię wysiłku, nie myślę o tym, jak zagospodarować czas. Tak po prostu siedzę i patrzę. Moje serce jest ciche, zasłuchane, pozwalające się ogarnąć, otulić. Adoracja to świętowanie obecności. Jest to prosta radość z samego faktu obecności, Jego obecności i mojej obecności przy Nim.
Pokusa
Może przyjdzie taki czas, kiedy Adoracja będzie się wydawała całkowitą stratą czasu, kiedy nic nie będzie do niej pociągało, kiedy nie pojawi się odczucie spełnienia. Wtedy może pojawić się pokusa zamiany adoracji na spacer lub lekturę ciekawej książki. Może przyjść taki czas, kiedy adoracja przestanie dawać ukojenie, będzie pochłaniać moje siły i pokaże z całą ostrożnością moją słabość. Trzeba trwać, przetrzymać ten stan, nie odchodzić z adoracji. Przyjaźń może nieść ze sobą wiele korzyści, lecz jeżeli one stanowią jedyny jej cel, to znaczy, że przyjaźni w ogóle nie ma. Posługiwanie się Bogiem to zabijane GO.

Pielgrzym

W artykule wykorzystano fragmenty z czasopism katolickich.