Historia »

Historia parafii od 2011 roku

2011 - luty. W sucholeskiej świątyni został umieszczony - zgodnie z jej wezwaniem - centralny znak: drewniana rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wychodzące z Serca Jezusowego promienie - symbol Łaski Bożej - znajdują swoje powtórzenie w tych miejscach, poprzez które Pan Bóg działa i udziela swojej Łaski: są to miejsca udzielania Sakramentów i głoszenia Słowa Bożego. Gestem Swojej ręki wskazuje Jezus na tabernakulum, gdzie pozostawił nam Siebie - w Chlebie dającym życie wieczne.

W obliczu Jezusa wyczytać można troskę o to, aby nikt z tych, których dał Mu Ojciec nie zginął, ale miał życie wieczne.

2011 - 01.VII. Uroczystość NSPJ połączona z poświęceniem rzeźby - Figury Najświętszego Serca Pana Jezusa - przez Prefekta Seminarium, ks. Krzysztofa Różańskiego (Sumistę Odpustowego głoszącego od poniedziałku homilie przygotowujące parafian do Odpustu i uroczystego poświęcenia rzeźby).

2011 16-18.VIII. Dom Parafialny - ocenzurowana w Parlamencie Europejskim wystawa: PRAWDA I PAMIĘĆ - SMOLEŃSK 10. IV 2010 (PKGP)

2011 - 21.VIII. Pożegnanie ks. Michała Nowackiego

2011 - 25. VIII dekret powołujący ks. Tomasza Brussy wikariuszem Parafii Chojnica - Morasko - Suchy Las

2011 - sierpień/wrzesień - prace malarskie wewnątrz kościoła

2011 - listopad. Ubogacenie świątyni o malowany na drewnie nowy wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz wyścielenie siedzisk.

2012 – marzec. Modernizacja zawieszenia dzwonu (związana ze zmniejszonym przenoszeniem na mury kościoła drgań akustycznych) oraz zamontowanie elektronicznego sterowania nowej generacji.

2013 - styczeń. Poświęcenie obrazu NSPJ w Paray-le-Monial.

2013 - luty. Ofiarowanie Parafii nowych lamp procesyjnych i nowoczesnego projektora z ekranem.

2013 - marzec/kwiecień. Ubogacenie wystroju kościoła przez ofiarowane uposażenie prezbiterium (świecznik z krzyżem, stojak pod paschał, zacheuszki i pulpit w miejscu przewodniczenia) oraz zakup ławek na balkon.

2013 – 4 - 11.V. Rekolekcje przed konsekracją kościoła: „Dzięki kościołowi stajemy się Kościołem” (Ks. dr Szymon Stułkowski).

2013 – 12.V. Poświęcenie kościoła i ołtarza (Ks. Abp Metropolita Poznański S. Gądecki).

2013 – 3-4.XI. Wizytacja kanoniczna w Parafii. Uroczysta Msza Święta, procesja żałobna na cmentarzu w Chojnicy połączona z poświęceniem pomnika ks. B. Hertmanowskiego oraz spotkania wiernych z Ks. Biskupem Grzegorzem Balcerkiem.

2013 - 30.XI - 6.XII.  Misje Parafialne połączone z Intronizacją NSPJ w Rodzinach i Parafii, prowadzoene przez Misjonarza O. Czesława Blocha, SCJ.

2014 - 1.IX.  Utworzenie parafii w Suchym Lesie

Decyzją Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego z istniejącej Parafii pw. Ścięcia Jana Chrzciciela (Chojnica-Morasko-Suchy Las)) wyodrębniona została Parafia pw. NSPJ w Suchym Lesie (należą do niej mieszkańcy Suchego Lasu oraz sąsiadujących z gminą poznańskich ulic: Chmurnej, Meteorytowej, Śnieżnej i Wietrznej).

2014 - 24.XII. Poświęcenie nowych figur do żłóbka

2015 - 27.III. Parafia włączona została do XI Maratonu Biblijnego, czytano Księgę Rodzaju.

2015 - 6-12.VI. Renowacja Misji Bożego Serca ("Bogaty w Miłosierdziu swoim Bóg"), O. Czesław Bloch SCJ

2015 – sierpień. Wspólnotę Sióstr Misjonarek w naszej Parafii tworzą:

- s. Małgorzata Bajwolska (przełożona, katechetka w Gimnazjum),

- s. Bernadeta Górka (organistka),

- s. Marta Jezierska (rezydentka).

2015 - 13-16.XI. Rekolekcje zakończone wprowadzeniem do świątyni relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej (ks. Maciej Kubiak).

2015 – grudzień. Prace wykończeniowe na zewnątrz  i wewnątrz  kostnicy.

2016 - Wigilia Bożego Miłosierdzia, 2 kwietnia - poświęcenie obrazu św. Faustyny i umieszczenie go w pobliżu jej relikwii (kaplica)

2016 – 1.VII. Dekret powołujący ks. Wojciecha Bonk na wikariusza Parafii  w Suchym Lesie

2016 – 07.VIII. Pożegnanie Sióstr: Bernadety, Małgorzaty i Marty

2016 – 21.VIII. Pożegnanie ks. Tomasza Brussy­

2016 – sierpień. Wspólnotę Sióstr Misjonarek w naszej Parafii tworzą:
                            - s. Lidia Nowak (przełożona),
                            - s. Kinga Kowalczyk (organistka),
                            - s. Ewelina Obremska (katechetka w Gimnazjum).

2016 - listopad. Wykonanie (przy współudziale Urzędu Gminy) ogrodzenia od strony zbiornika retencyjnego

2017 - 26.V. Uroczysta Msza św. z okazji 40.rocznicy święceń kapłańskich Ks. Proboszcza Andrzeja Niwczyka

2017 - sierpień. Do wspólnoty Sióstr Misjonarek w naszej Parafii dołączyła ponownie s. Małgorzata Bajwolska (Sekretarz Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego). s. Lidia skierowana została na misje

2017 - 2 i 3. X. Nawiedzenie obrazu św. Józefa, Patrona Rodzin.

2018– 10.IV. Wizytacja kanoniczna w Parafii: Msze Święte połączone z udzieleniem Sakramentu Chorych i Sakramentu Bierzmowania oraz spotkania JE Ks. Bp. Damiana Bryla z księżmi, siostrami, chorymi, wiernymi, katechetami oraz dyrektorami szkół.

2018 - 17.VI. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem  JE Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego z okazji 800-lecia Suchego Lasu

2018 – 19. VIII. Pożegnanie ks. Wojciecha Bonka i s. Eweliny Obremskiej

2018 – 26. VIII. Powitanie ks. Michała Zamelka, nowego wikariusza

2018 – sierpień. Do grona sióstr dołączyła (w miejsce s. Eweliny Obremskiej) s. Monika Mendel, katechetka

2018 – sierpień. Zainstalowanie hydrantów w kościele i wykonanie alarmowego oświetlenia.

czytaj historia 2001-2010

Tekst przygotowała Maria Krasnosielska