Fotoalbum »

Parafialna Uroczystość Odpustowa ku czci Ścięcia św. Jana Chrzciciela (Morasko) 29.08.2009

SUMIE ODPUSTOWEJ przewodniczył tegoroczny rekolekcjonista wielkopostny - Ks. Mirosław Baran - Rektor Domu Misyjnego Księży Werbistów w Chludowie.

Podczas homilii powiedział On:

Św. Jan Chrzciciel jest dla nas świadkiem wiary, jest też świadkiem nadziei oraz świadkiem wierności, wierności aż do samego końca”.

Święty Jan Chrzciciel

Jan Chrzciciel większość swego życia spędził na pustyni. Kiedy miał 30 lat ukazał się światu na brzegach Jordanu, głosząc "chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów" (Łk 3, 3). Kiedy sam Pan Jezus przyjął z jego rąk chrzest, dał o Nim ludowi świadectwo mówiąc: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata..." (J 1, 29).

Za swoją działalność św. Jan poniósł śmierć męczeńską: Herod Antypas, tetrarcha Galilei, porzucił swoją żonę i (wbrew prawu żydowskiemu) połączył się z Herodiadą, żoną swego przyrodniego brata Filipa. Jan śmiało napiętnował ten kazirodczy związek, za co został uwięziony. Herodiada pragnąca jego śmierci skorzystała z okazji do zemsty w dniu urodzin Heroda, kiedy to wydano wielką ucztę a sam Herod obiecał, że uczyni wszystko, co zechce Salome, córka Herodiady, jeśli tylko zatańczy, Za namową matki poprosiła ona o głowę Jana Chrzciciela. Herod, który mimo wszystko, darzył Jana dużym szacunkiem, zasmucił się tym żądaniem, ale "przez wzgląd na przysięgę i biesiadników nie chciał jej odmówić" (Mk 2, 26). Posłał więc kata i "polecił przynieść głowę jego na misie; dał ją dziewczęciu, a dziewczę dało swej matce" (Mk 6.26 - 28).

Śmierć Jana Chrzciciela miała miejsce na rok przed ukrzyżowaniem Pana Jezusa.

Opracowała Maria Krasnosielska