Fotoalbum »

362 Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wielkopolskim z parafii farnej w Śremie. 01-02.07.2015 r.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Borku na Zdzieżu należy do najbardziej czczonych i najstarszych cudownych wizerunków Matki Bożej.

Słynie z łask nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całej Polsce. Oficjalnie został uznany za cudowny w 1619 r. Wymiary obrazu to 125 cm na 115 cm. Pierwszy wizerunek MB Boreckiej namalował na cyprysowej desce w latach 1390 - 1392 nieznany artysta wiejski. Wizerunek odtwarza rysy Matki Boskiej podane przez Epifaniusza. Według badań obecny obraz powstał w latach 1550 - 1575. Przedstawia Madonnę w półpostaci z Dzieciątkiem siedzącym na lewym ramieniu. Matka Boża lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko a prawą wskazuje na Jezusa, który prawą rączką błogosławi a lewą wspiera na księdze. Głowy postaci otaczają nimby. Unoszące się dwa anioły podtrzymują szarfę z napisem "Ave Regina Caelorum Ave Domina Angelorum" (Witaj Królowo Nieba, Witaj Pani Aniołów). Obraz był kilkakrotnie odnawiany. W XVIII w. obraz był zaopatrzony w dwa komplety sukienek i koron, codzienny i odświętny. Umieszczony w ołtarzu głównym obraz ma dwie zasłony. Na pierwszej widnieje scena zaślubin Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa. Druga tworzy tzw. sukienkę obrazu z posrebrzanej blachy. 2.07.1931 r. Prymas Polski August Hlond koronował obraz Pani Boreckiej koronami papieskimi.

www.pielgrzymka.org.pl/sanktuarium

parafianmp.com.pl/sanktuarium-na-zdziezu/