Aktualności »

SŁOWO ARCYBISKUPA POZNAŃSKIEGO NA ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2012

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie! Pierwsze słowa, z jakimi zwrócił się do Apostołów Zmartwychwstały Chrystus, brzmiały: „Pokój wam! (...) Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20, 19.22-23). Tymi słowami Chrystus określił istotę Kościoła, który jest naszym domem.

Jest to dom, którego członkowie żyją jednym duchem – duchem dziecięctwa Bożego. To dziecięctwo zostało nam przywrócone za cenę przelanej na krzyżu krwi Zbawiciela, która odkupiła wszelki grzech. Dlatego też – mając pełne prawo do tego, aby czuć się dla siebie nawzajem braćmi i siostrami – chrześcijanie całego świata mają w Chrystusie „śmiały przystęp” do Boga (por. Ef 3,12), zwracając się do Niego z wołaniem: „Abba, Ojcze!” (por. Rz 8,15; Ga 4,6). Duch Święty, którego Zwycięski Chrystus przekazał Apostołom, sprawia również, że między Bogiem a ludźmi, oraz nawzajem między samymi ludźmi, panuje prawdziwy pokój – dar, którego świat nie jest w stanie dać, jedynie On, Zmartwychwstały Pan.

Stąd Kościół zbudowany przez Chrystusa i trwający na Nim jako na swojej skale jest przeniknięty głęboką radością, wyśpiewaną podczas Orędzia paschalnego: „Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! Zdobny blaskiem takiej światłości, raduj się, Kościele święty, Matko nasza! [...] Jest to zatem ta noc, która światłem ognistego słupa rozproszyła ciemności grzechu, a teraz ta sama noc uwalnia wszystkich wierzących w Chrystusa na całej ziemi od zepsucia pogańskiego życia i od mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych. Tej właśnie nocy Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani. Nic by nam przecież nie przyszło z daru życia, gdybyśmy nie zostali  odkupieni”.

Drodzy Bracia i Siostry!
Na Święta Zmartwychwstania Pańskiego życzę Wam z całego serca odkrycia, a następnie przeżycia takiego właśnie Kościoła, który jest naszym domem: Kościoła pełnego wewnętrznego pokoju i radości, zjednoczonego mocą Ducha Świętego w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa wokół naszego Ojca, „który jest w niebie” (por. Mt 6, 9). Niech Wasza niczym nie zmącona radość będzie wyraźnym znakiem dla świata, który ciągle jeszcze w znacznym stopniu znajduje się w ciemnościach zła, grzechu, nienawiści i przemocy, gdzie należy szukać dla siebie miejsca przemiany serc i umysłów. Niech pokój Waszych serc będzie bramą, prowadzącą zagubionych do Kościoła, Bożego domu, który ofiaruje wszystkim ludziom orędzie Chrystusowego zbawienia i możliwość przebaczenia grzechów. Bądźcie dla współczesnego świata zwiastunami tej nadziei, która otwiera nas na życie wieczne.

Zapewniam każdego z Was o mojej modlitwie i wszystkim z serca błogosławię.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański