Aktualności »

Rocznica Odzyskania Niepodległości

Do wiernego i wielkodusznego miłowania Ojczyzny wezwał Arcybiskup Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w Święto Niepodległości 11 listopada 2012 r. w poznańskiej bazylice kolegiackiej. Metropolita Poznański prosił o modlitwę o głębsze zrozumienie przez Polaków błogosławieństw, jakie niesie za sobą dojrzała miłość Ojczyzny.

W homilii Ksiądz Arcybiskup poruszył temat wielkoduszności wobec bliźniego i wobec Ojczyzny. W nawiązaniu do czytań biblijnych o wdowie z Sarepty i wdowie wrzucającej ostatni grosz do skarbony, Metropolita Poznański zastanawiał się, czy ich postawa zawierzenia i wspaniałomyślności wobec bliźniego i wobec Boga pozwala domagać się dziś od ludzi podobnej ofiarności wobec Ojczyzny. – Pośrednią odpowiedzią na to pytanie jest wołanie Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego: "Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w Ojczyźnie, w Narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości. A Narodowi potrzeba wielkości. Nie myślcie, że Naród może wypełnić swoje zadanie tylko z pomocą ludzi bez wyrazu, którzy żyją byle jak, aby przeżyć, aby jakoś się odkuć, aby wykręcić się tanim kosztem".