Aktualności »

Program duszpasterski "Kościół naszym domem"

Mottem drugiej części trzyletniego Programu duszpasterskiego, "Kościół naszym domem" są słowa:

"Jesteśmy bowiem współpracownikami Boga, a wy jesteście uprawną ziemią Bożą, budowlą Boga. Dzięki udzielonej mi przez Boga łasce położyłem fundament jako zręczny architekt, ale buduje ktoś inny. Niech każdy jednak patrzy na to, jak buduje. Nikt bowiem nie może położyć innego fundamentu, oprócz tego, który już został położony, a jest nim Jezus Chrystus".

1Kor 3, 9-11

Oddają one istotę celów realizacji Programu, którymi są:

. pomoc w zrozumieniu tajemnicy Kościoła,
. ukazanie komunii jako dzieła Ducha Świętego,
. umocnienie ducha ekumenizmu,
. pomoc w odkrywaniu własnego miejsca w Kościele,
. pogłębianie ducha zaangażowania i współodpowiedzialności za Kościół,
. odnawianie i budowanie struktur komunijnych.

W Programie duszpasterskim została również zaakcentowana potrzeba pogłębiania ducha współpracy między duchowieństwem, osobami życia konsekrowanego i wiernymi świeckimi, a także zwiększenie obecności i zaangażowania świeckich w duszpasterstwie parafialnym. Istotnym celem programu jest formacja animatorów świeckich.

„Sprawę realizacji nowego programu zawierzam wstawiennictwu Niepokalanej Matki

Kościoła. Ufnie proszę także błogosławionego Jana Pawła II o wstawiennctwo wierząc, że

droga, którą nam wskazał, jest najwłaściwszą dla Kościoła naszych czasów.”

+Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski