Aktualności »

Chór Soli Deo we Francji

W dniach 22-23 stycznia 2010 roku gminno-parafialny chór Soli Deo ze Suchego Lasu wybrał się do Francji. Inicjatorem wyjazdu był członek naszego chóru – Alain Welsch, który pokazał nam kraj swojego dzieciństwa, swoją parafię i poznał nas ze swoją rodziną. Zostaliśmy przez nich otoczeni wielką serdecznością i gościnnością.

Śpiewaliśmy w pięknym kościele św. Marcina (dawnej katedrze) w Colmar i zwiedziliśmy to urokliwe miasteczko, gdzie powstała Statua Wolności, którą Francja podarowała USA.

W niedzielę śpiewaliśmy na Mszy św. w Habsterdick, a potem daliśmy koncert dla miejscowej ludności (w dużej mierze Polonii z czasów emigracji Polaków do pracy w kopalniach Zagłębia Saary). Na przyjęciu, jakie nam przygotowano po koncercie, byliśmy miło zaskoczeni ich znajomością języka polskiego i polskich piosenek (mimo, iż większość tam się urodziła).

Zwiedzaliśmy jeszcze Saarbruecken i Strasbourg z jego piękną starówką i gotycką katedrą. Byliśmy też w gmachu Parlamentu Europy i przy Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Ostatniego dnia pobytu przyjął nas burmistrz miasta Stiring Wendel, gdzie poznaliśmy historię alzackich miasteczek.

Mieszkaliśmy w leśnym schronisku górującym nad okolicą i choć w kraju były dożo cięższe mrozy i śniegi – tamtejsza zima też dała się nam we znaki.