Relacje, teksty »

Parafialna Pielgrzymka do Sanktuarium w Sobocie 2014

Razem, ale już osobno…

Tradycyjnie, w drugą niedzielę września, odbywa się odpust parafialny w Sobocie. 0koło 80. pielgrzymów z trzech parafii: Suchy Las, Chojnica- Morasko i Złotniki, kolejny już raz wyruszyło na Parafialną Pielgrzymkę. Jeszcze nie tak dawno wszyscy byliśmy jedną parafią dzisiaj, po decyzji władz kościelnych, tworzymy trzy niezależne parafie, ale nadal wspólnie pielgrzymujemy do sanktuarium w Sobocie. Miło spotkać znajomych parafian, z którymi nie tak dawno siedziało się w jednej ławce w sucholeskim kościele. Tradycyjnie pielgrzymi z Suchego Lasu czekają na grupę pielgrzymów z Moraska i wspólnie - po błogosławieństwie w naszym sucholeskim kościele - wyruszamy na trasę liczącą około 10 km. Po drodze dołączają pielgrzymi ze Złotnik.

Był piękny dzień, humory dopisywały pielgrzymom. Ojcem duchowym pielgrzymki był kleryk Karol odbywający praktykę w naszej Parafii, w trakcie drogi modliliśmy się na Różańcu, jedną dziesiątkę odmówiliśmy za śp. Kazimierę Ornoch, która przez wiele lat pielgrzymowała z nami. Po około dwóch godzinach marszu dotarliśmy do Soboty, gdzie zostaliśmy powitani przez proboszcza Parafii Sobota. O godzinie dwunastej rozpoczęła się polowa Msza Odpustowa połączona z dożynkami parafialnymi. Oprawa Mszy była bardzo uroczysta, w trakcie Mszy grała orkiestra z Rokietnicy, każda z miejscowości należących do Parafii przygotowała wieniec dożynkowy. Tematem kazania była troska o rodzinę i chrześcijańskie wychowanie dzieci. Na zakończenie - Procesja z Najświętszym Sakramentem. Po zakończonych uroczystościach pielgrzymi udali się na poczęstunek w ogrodach parafialnych - na tradycyjną grochówkę lub żurek i słodkie.

Pielgrzym