Relacje, teksty »

Dzielo Biblijne - sesja Kolebka chrześcijaństwa Izrael - historia i współczesność 21.02.2015r.

Dzielo Biblijne zaprasza na sesję biblijno-historyczną pt.:

Kolebka chrześcijaństwa

Izrael - historia i współczesność

sobota, 21 lutego 2015 r.

aula WT UAM, ul Wieżowa 2/4

Wyznawcy Chrystusa obecni byli na Bliskim Wschodzie od początku istnienia chrześcijaństwa – to na tych ziemiach zakładali pierwsze gminy, stamtąd wspólnota chrześcijańska i Ewangelia rozprzestrzeniły się na najdalsze krańce świata.

Podczas wykładów otwartych pt. "Kolebka chrześcijaństwa" uczestnicy poznają historię wspólnot charakteryzujących się zachowaniem tradycji sięgającej pierwszych wieków chrześcijaństwa oraz poznają współczesną sytuację Kościoła w Izraelu (21 lutego 2015 r.), Syrii (18 kwietnia 2015 r.) i Libanie (9 maja 2015 r.)

PROGRAM:

• 11.00-11.45   Prof. Kazimierz Ilski (UAM),

Historia chrześcijańskich wspólnot w Izraelu

• 11.45-12.30   Ks. prof. Waldemar Cisło (UKSW, Pomoc Kościołowi w Potrzebie),

Obecna sytuacja chrześcijan w Izraelu

• 12.30-13.00

Przerwa kawowa

• 13.00-13.45   Yaron Becker (Izrael),

Sytuacja społeczna wspólczesnego Izraela

• 13.45-14.30

Panel dyskusyjny z udziałem prelegentów, prowadzenie: ks.dr Mirosław Tykfer

Prof. Kazimierz Ilski – dziekan Wydziału Historycznego UAM, znawca historii Kościoła Wchodniego, historii starożytnej i bizantyjskiej.

Ks. prof. Waldemar Cisło - dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, wykładowca religiologii, dialogu międzyreligijnego, teologii fundamentalnej (UKSW).

Yaron Becker – izraelski filozof, historyk, publicysta, działacz społeczny, orędownik porozumienia izraelsko – palestyńskiego, dialogu polsko – żydowskiego i dialogu międzkulturowego; współpracownik Instytutu Yad Vashem i Instytutu Polskiego w Tel Avivie.

Ks. dr Mirosław Tykfer – redaktor naczelny "Przewodnika katolickiego", członek Poznańskiej Grupy Ekumenicznej oraz Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej.

Informacje znajdują się również na stronie: www.poznan.biblista.pl