Aktualności »

Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Święty Paweł w Liście do Rzymian napisał następujące słowa:

"Wiara rodzi się z tego, co się słyszy,

tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa."

(Rz 10,17).

Nasza wiara rodzi się zatem ze słów Chrystusa. Jednakże, by usłyszeć słowa Chrystusa, trzeba zwrócić się do źródła. Tym źródłem jest Pismo Święte. Pomocą w zrozumieniu usłyszanego słowa Chrystusa ma być powołane do istnienia w 2005 roku przez Konferencję Episkopatu Polski Stowarzyszenie  Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II.

Celami działalności tego Stowarzyszenia są: pomoc w zrozumieniu tego, co Bóg nam objawił w Piśmie Świętym oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej, zarówno na płaszczyźnie indywidualnej formacji każdego człowieka, jak i w życiu wspólnoty, aby słowo Boże przenikało każdą sferę życia ludzkiego.

Aby zrealizować te zamierzenia Dzieło Biblijne kieruje różne propozycje do wszystkich zainteresowanych - świeckich i duchownych. W Archidiecezji Poznańskiej są to kursy formacji biblijnej, szkoły Słowa Bożego, warsztaty, rekolekcje, medytacje. Dzieło Biblijne patronuje również wielu wydarzeniom biblijnym, np. Verba Sacra, Ekumeniczne Święto Biblii, pielgrzymka do Ziemi Świętej.

Osoby, które chcą włączyć się w pracę Dzieła Biblijnego, mogą zostać członkami Stowarzyszenia. W ubiegłym roku przyjęliśmy 36 osób, w przeważającej większości świeckich. Są to ludzie z różnych środowisk, wspólnot. To, co ich łączy, to szczególne umiłowanie słowa Bożego oraz pragnienie, by jak najwięcej osób je usłyszało, zrozumiało i przyjęło do swego życia. Członkowie Dzieła Biblijnego, czy też osoby, które korzystają z propozycji Stowarzyszenia, nie muszą rezygnować z zaangażowania w inne wspólnoty, ruchy, czy stowarzyszenia. Wręcz przeciwnie - jest to dla nich, jak sami podkreślają, motywacja i pomoc, aby nie ustawać w wysiłkach, by słowo Chrystusa było słuchane i wypełniane tam, dokąd są posłani.

Aby słowo Chrystusa szczególnie wybrzmiało i zostało przyjęte we wspólnotach parafialnych, w tym roku po raz pierwszy odbędzie się ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem "Dla mnie żyć, to Chrystus", w terminie od 26 kwietnia do 2 maja. Rozpoczynać się on będzie Niedzielą Biblijną. Zostało przyjęte, że Niedziela Biblijna będzie przypadać zawsze w III Niedzielę Wielkanocną. Każda parafia przygotowuje się indywidualnie do obchodów Tygodnia Biblijnego.

Poniżej przedstawiamy plan obchodów Tygodnia Biblijnego w naszej parafii:

1. Przepisywanie Nowego Testamentu przez parafian.

Począwszy od soboty 18 kwietnia, aż do soboty 2 maja, będziemy przepisywać Nowy Testament, rozdział po rozdziale. Przepisywać można indywidulanie lub rodzinnie; można anonimowo lub podpisać się pod przepisanym rozdziałem. Zapraszamy również do artystycznego ozdabiania przepisanych rozdziałów. Codziennie po każdej Mszy świętej można zostawić w kościele przepisany rozdział w miejscu do tego przeznaczonym.

Przepisany przez parafian Nowy Testament zostanie oprawiony i w maju, podczas Mszy świętej, uroczyście wniesiony w procesji z darami. Termin Mszy świętej zostanie podany później.

2. Wystawa prac dzieci i młodzieży dotyczących Biblii.

Od poniedziałku 27 kwietnia w kościele sucholeskim będzie można obejrzeć prace plastyczne dzieci i młodzieży dotyczące czytania Biblii, jej rozumienia i interpetacji jej słów.

3. Adoracja Biblijna.

W czwartek 30 kwietnia od godziny 17:30 do 18:00 w kościele sucholeskim odbędzie się Adoracja Biblijna.

Zachęcamy do włączenia się w obchody Tygodnia Biblijnego. Niech słowo Chrystusa, które jest słowem wiary, będzie blisko nas zawsze, na naszych ustach i w naszym sercu (por. Rz 10,8).

Opracowała: Sylwia Machniak