Aktualności »

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Poczynając od 22 lutego 1931 r., tzn. od dnia objawienia obrazu Miłosierdzia Bożego, Pan Jezus stopniowo przekazywał siostrze Faustynie ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia wielkie orędzie, u którego podstaw leży najpiękniejsza tajemnica wiary, mówiąca o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka.

Siostra Faustyna (na polecenie Pana Jezusa i spowiednika) pisała Dzienniczek , w którym opisywała swoje życie z Bogiem. Dzienniczek jest zatem swoistym świadectwem życia s. Faustyny oraz zapisem całego orędzia, które otrzymała. Zawiera ono wezwanie do poznawania Boga w Jego Miłosierdziu oraz do głoszenia i wypraszania miłosierdzia Bożego dla całego świata poprzez nowe formy kultu - są nimi:

• obraz Chrystusa z podpisem: Jezu, ufam Tobie,
  • święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy (od r. 2000 wpisane do kalendarza liturgicznego w całym Kościele),
  • koronka do Miłosierdzia Bożego oraz
  • modlitwa w chwili konania Jezusa na krzyżu, zwana Godziną Miłosierdzia (godz. 15.00).

Obietnica ogólna dotyczy wszystkich form kultu i mówi, że można przez nie uprosić łaski nadprzyrodzone i dobrodziejstwa doczesne, jeśli są one zgodne z wolą Bożą, czyli dobre dla człowieka w perspektywie wieczności. Największą obietnicę związał Pan Jezus ze świętem Miłosierdzia - a właściwie z przyjętą tego dnia Komunią św. "Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar" (Dz. 699), czyli takiej łaski, jaką otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu.
Fundamentem nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego jest ufność wobec Pana Boga i miłosierdzie wobec drugiego człowieka. Ufność oznaczać ma postawę człowieka wobec Boga wyrażającą się w pełnieniu woli Bożej zawartej w przykazaniach, obowiązkach stanu czy rozpoznanych natchnieniach Ducha świętego. Natomiast miłosierdzie względem drugiego powinno każdego dnia owocować chociaż jednym dobrym aktem - czynem, słowem lub modlitwą.

Siostra Faustyna została kanonizowana 30 kwietnia 2000 r. Przekazane jej przez Jezusa orędzie Jan Paweł II nazwał darem Boga dla naszych czasów, znakiem nadziei, rękojmią zbawienia i światłem, które ma oświetlać ludzkie drogi w trzecim tysiącleciu.

W roku 1980 Jan Paweł II ogłosił encyklikę Dives in misericordia (BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE) a jej tytuł powrócił jako motto kolejnej pielgrzymki Ojca świętego do Polski. Zawierzając świat Miłosierdziu Bożemu 17 sierpnia 2002 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, papież wypowiedział znamienne słowa: " nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać: Jezu, ufam Tobie ".

***

W Poznaniu, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (os. Jana III Sobieskiego 116) trwa Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, połączona z nabożeństwem Koronki do Miłosierdzia Bożego odbędzie się w niedzielę, 19 kwietnia br. o godz. 15.00. Po Mszy św. nastąpi otwarcie i poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji.

***

„Bóg jest przebogaty w swoim miłosierdziu, a Jego wielka miłość, którą nas umiłował sprawiła, iż właśnie wtedy, gdy byliśmy umarli z powodu naszych występków, przywrócił nas razem z Chrystusem do życia. [Tylko] dzięki łasce Bożej zostaliśmy ocaleni (Ef 2, 4-5)”.

„Zmiłuj się nade mną Boże, według miłosierdzia Twego, a według Twej dobroci odpuść moje winy (Ps 51, 3)”.

***

„Dlatego dziś w tym Sanktuarium chcę dokonać uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem Siostry Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniło ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że ma stąd wyjść

Bądźcie świadkami miłosierdzia…”

Jan Paweł II, Łagiewniki 2002r.

JEZIORO  KIERSKIE MAŁE

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z naszej strony internetowej, który powstał w 2008 roku i opowiada o Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kiekrzu oraz o pobycie tam w roku 1929 św. Faustyny. To właśnie tu, nad przepięknym jeziorem Kierskim Małym, siostrze Faustynie Kowalskiej objawił się sam Jezus, co zostało udokumentowane w jej "Dzienniczku".     Wejście

Adres Zgromadzenia:

Zgromadzenie Zakonne Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia